Maailman paras pavlova

[mittaustagi]

Yksi brändeistä, joiden kanssa olen halunnut aina tehdä yhteistyötä, on KitchenAid. Ostin keväällä heidän blenderinsä ja olen ollut siihen ihan äärettömän tyytyväinen. Ilokseni pääsen tänä kesänä testailemaan KitchenAid Mini -yleiskonetta kaupallisessa yhteistyössä KitchenAaidin kanssa.

Avec Sofié blog l KitchenAid Mini

Etelän kodissamme keittiö käy koko ajan yhtä kuumana kuin grilli. Täällä kun on tuoreiden raaka-aineiden taivaassa, tulee keittiössäkin oltua ihan eri lailla mitä Pariisissa. Täällä meillä tosin on vieraita myös paljon enemmän, niin senkin takia tulee kokkailtua paljon enemmän.

Tein ennen juuri sen takia enemmän ruokaa ja leivonnaisia, koska minulla oli isommat tilat. Ei tämä meidän uusikaan keittiö mikään suuri ole, mutta onneksi KitchenAid Mini on ihanan kätevän kokoinen, mutta siltikin yhtä tehokas mitä isommat siskonsa.

Minillä tehdään kätevästi, pizzapohjat, perunamuusit sekä pavlovat isommallekin seurueelle.  Yhteistyön tavoitteena minulla oli nimenomaan tehdä jokin ihana leivonnainen, niin päätin näyttää miten mini vatkaa valkuaiset kunnolla vaahdoksi, joten saatte kesäisien pavlovan reseptin tämän yhteistyön yhteydessä.

Avec Sofié blog l KitchenAid Mini

Avec Sofié blog l KitchenAid Mini

Kooltaan mini on 25% kevyempi ja 20% pienempi, joten yleiskone sopii pienempiinkin keittiöihin tai vaikka mökille. KitchenAid -tuotteet hivelevät silmiä ja piristävät ihanasti keittiön sisustusta söpösti. Olen aina haaveillut nimenomaan KitchenAidin yleiskoneesta ulkonäön perusteella, mutta en voi valittaa ollenkaan sen toiminnallisuudesta. Tämä on a-luokkainen yleiskone ihan samalla tavalla mitä merkin blenderikin on. Jos haluat kerralla iän ikuisen kumppanin keittiöön, on se KitchenAid.

Avec Sofié blog l KitchenAid Mini

Pavlovan kanssa saa olla aina hieman kieli keskellä suuta, sillä valkuaisten tulee olla vatkattu kuohkeaksi massaksi, jotta kesäkakku kruunaisi kesäpöydän. Itse lisään aina hieman valkoviinietikkaa sokerivaahdon sekaan, jotta se säilyisi valkeana. Jotkut lisäävät vielä maizenaa sokerivaahtoon tuomaan kuohkeutta, mutta itse menen yleensä ilman.

Tarvitset:

6 isoa munanvalkuaista

2 dl sokeria

2 dl tomusokeria

1 vaniljatanko

1 tl valkoviinietikkaa

Laita uuni kuumenemaan 140 asteeseen. Laita munanvalkuaiset yleiskoneeseen ja vaahdota niitä täydellä teholla noin 2 minuuttia kunnes valkuaiset ovat vaahtoutuneet kunnolla. Laske tehoja hieman ja lisää sokerit pienissä erissä. Halkaise vaniljatanko ja raaputa vaniljaa sokerivaahdon sekaan. Lisää valkoviinietikkaa.

Lado kiiltävä sokerimassa leivinpaperille. Paista uunin keskitasossa reilun tunnin verran. Paistoaika riippuu todella paljon uunista, joten pidä marenkia silmällä.

Täyte:

4 dl Kermavaahtoa

100g mascarponea

Sokeria

Marjoja ja minttua koristeluun.

1 valkoinen nektariini koristeluun

Neljän kirsikan mehu marmoeointiin

Laventelia

Täytä marenkilevy kermavaahdolla ja viimeistele pavlova marjoilla, nektariinin paloilla, laventelilla ja mintulla. Ripottele marengin päälle vielä kirsikkamehua.

Avec Sofié blog l KitchenAid Mini

Nykyään moni haaveilee keittiön kaapista, jonne piilottaa kaikki keittiövälineet. KitchenAid Mini on niin upea, että ei sitä raaski edes kaappiin laittaa, vaikka se kokonsa ja painonsa puolesta olisikin helppo laittaa keittiön kaappiin sisään. Suomessa KitchenAid Minejä myy Kokkipuoti, Hobby Hall, Moko, Carlson sekä Verkkokauppa. Värikartta KitchenAid Mineissä on herkullinen; hunajameloni, matta musta, matta harmaa, twilight blue, hot sauce ja roosa. Itse arvoin roosan ja matta harmaan välillä, mutta onneksi valitsin tuon harmaan, sillä se sopii keittiöömme niin hyvin.

Tähän yhteistyöhön liittyy myös kilpailu! Tilaamalla KitchenAidin uutiskirjeen täältä ja tykkäämällä KitchenAid Suomen Facebook -sivusta, olet mukana kilpailussa jossa voittaja saa KitchenAid Mini -yleiskoneen. Voittaja ilmoitetaan KitchenAidin Facebook-sivulla.

 

You may also like

7 Comments

  1. Taisin juuri rakastua. Juuri tuollainen pieni yleiskone olisi niin omiaan meille. Tulisi leivottua ehkä vähän enemmän ja muutakin, kuin juustokakkuja. :D Vannon aina juustokakkujen nimeen, kun niissä ei vain voi mennä vikaan, jos on hyvä resepti ja useamman kakun vääntäneenä osaa jo vähän soveltaakin ainesten kanssa.

    1. Heippa, se on niin näpprärä ja olen tehnyt sillä nyt jo useamman jälkkärin ja en voi muuta kuin kehua sitä! Itse vannon aina tiramisun ja pavlovan nimeen, niin sen takia pitää olla kunnon koneet millä vaahdottaa munat :)

  2. Pavlova on yksi kesäkeittiön suosikki myös täällä! :) Kaunis sinun pavlovasi! Itse olen huomannut, että parhaan marengin saa vatkaamalla marenki posliinikulhossa, koska muovikulhoon jää sen verran pesuista huolimatta rasvaa pintaan ja sitruunamehua käytän valkoviinietikan sijaan. Lisäksi tarpeeksi pitkä kuivatusaika max 100 astetta ja vähitellen vaikka 60 astetta. Viime keväänä vihdoin onnistuin tekemään tosi hyvän marengin, se onkin ollut tosi pitkän tien lopputulos :D

    1. Heippa, jep – niin totta!

      Minulla ei ole posliinikulhoa, mutta metallikulho toimii myös hyvin. Ärsyynnyn muovikulhoista sillä ne on nimenomaan rasvaisia sekä niihin pintyy aina kaikki pintaan.

      Itsekin käytän sitruunaa jos viinietikka on loppu.

      I know – on tullut harjoiteltua aika kauna ja muutamat marengit on menneet roskiin kun ei ole noussut niin kuin sitä on kuvitellut :)

      Ihanaa kesää!

  3. Yes! Kiitos – instastorisin perusteella toivoinkin, että resepti tulisi tänne blogin puolelle, testaukseen menee ehdottomasti ! Mistä olet muuten hankkinut tuon kauniin kulhon, jossa on kirsikoita?

    1. Heippa,

      ihana kuulla! Se olikin ihana tapa jakaa resepti reaaliajassa, sillä siten näkee konkreettisesti miten marenki valmistetaan :)

      Ne ovat Riviera Maisonin :)

      1. Kiitos – pitääkin käydä katsomassa jos löydän jostain ….ja arvaas mitä? Meillä tulossa varsinainen inspired by avec sofie juhannus- huomenna vieraille tarjolle mm. pavlovaa ja uusimmassa postauksessa näkyvä salaatti (ja taidanpa tehdä myös noita tomaatti- mozzarella cocktail-herkkuja…)la sitten tarjolle mm. Focacciaa ja porkkanakakkua- eli kiitos vaan kaikista resepteistä ja inspiksestä ! Ei voisi olla paljoa samankaltaisempi ruoka-maku ! Ja ihanaa Juhannusta myös teille!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*