Little peace of Italy in bread

Niinkuin otiskostakin käy ilmi olen hieman leiponut haikaillessani takaisin Italiaan. Tein tänään grissinejä, pieniä leipätikkuja joita tarjoillaan yleensä alkupaloina juustojen ja parmankinkun kera  ennen ateriaa, vaikkakin maistuvat ne hyviltä ihan sellaisinaankin. Yleensä grissinit ovat pelkistettyjä, mutta niihin voi lisätä muun muassa sesaminsieminiä tai unikonsiemeniä.

Ensimmäiset grissinit on pyöritelty lukemani mukaan Italian Torinossa monta sataa vuotta sitten. Kokilta oli jäänyt ylimääräistä pizza-taikinaa jäljelle hän  oli miettinyt, että mitä sille tekisi,  mietiskelyn seurauksena hän oli pyöritellyt siitä rapeita leipätikkuja. Torinolaiset ovat kuulema todella todella ylepitä grissineitään :)

Tässä resepti jota käytin;

  • 11 gkuivahiivaa
  • tlsuolaa
  • ½ tlsokeria
  • 1 dlvettä
  • 100 gkaurajauhoja
  • 100 ghiivaleipäjauhoja
  • voiteluun:
  • 1 rkloliiviöljyä
  • 1 rklsulatettua voita







    Mittaa kädenlämpöinen vesi astiaan ja sekoita kuivahiiva nesteeseen.  Lisää suola ja sokeri. Laita sekaan  jauhot pienissä erissä, ja jatka sekoittamista niin kauan kunnes leipätaikina on sekoittunut kunnolla ja taikina irtoaa kulhon reunoista. Anna taikinan olla liinan alla 15 minuuttia. Jaa taikina noin 25 osaan ja leivo siitä  noin puolen sentin paksuisia pitkiä tankoja. Öljyä paistopelti ennen kuin laitat tikut pellille. Voitele tikut kauttaaltaan öljyn ja voin seoksella ja halutessasi pyrittelen niitä esimerkiksi seesaminsiemenissä tai musrskaa sekaan pinjansiemeniä tai parmesania. Paista tikkuja 200-asteessa 10-15 minuuttia. 



You may also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*