Winter wonderland in Amsterdam

Olemme olleet nyt melkein kuukauden Amsterdamissa ja tuntuu, että vihdoinkin voin hengittää kunnolla. Tuntuu kuin olisin pidättänyt hengitystä maaliskuusta lähtien, kun en ole tiennyt mitä tulee tapahtumaan, mutta viime viikonloppuna olo oli pitkästä aikaa jokseenkin levollinen ja pystyin nauttimaan hetkestä.

Talvi ja lumimyräkkä saapuivat Amsterdamiin viikonlopun aikana ja olen ollut ulkona lumisessa kaupungissa koko viikonlopun. Kanaalin alue on muutenkin todella idyllinen, mutta kun lumipeite on peittänyt piparkakkutalot ja kanaalien varret, on tunnelma kuin sadusta. Menin eilen vielä juuri ennen kun menin nukkumaan yhdentoista maissa ottamaan kuvia kanaaleista ja kauniista silloista. En tosin ollut ainoa yökuvaaja, vaan oli siellä pari muutakin nappaamassa kuvia kauniista joulumaisemasta.

Toivon todella, että saamme nauttia tällaisesta säästä myös jouluna, sillä mikään ei ole niin ihanaa, kun kunnon lumipeite joulun aikoihin. Amsterdam on muutenkin mitä ihanin joulukaupunki, sillä täällä on niin suloisia kahviloita ja ravintoloita juustokauppoineen kaikkineen. Lisäksi en tiedä mistä johtuu, mutta täällä ei ole tapana pitää verhoja ikkunoiden edessä, joten ihmisten kauniit joulukodit näkyvät kaduille.

Mitä pukeutumiseen tulee, olen myös kaivanut paksummat talvitakit kaapeista, sillä kevyellä villakangastakilla ei lumisessa maisemassa oikein pärjää. Pipokin olisi ihan kiva lisä sekä kunnon talvikengät. Luulin neljä vuotta sitten, että en enää tule käyttämään kunnollisia talvikenkiä, mutta toisin kävi. Täytyypä siis lähteä talvikenkäostoksille ja unohtaa kevyet talvikengät. Tiedän, että muutama teistä on tulossa nyt joulun aikoihin Amsterdamiin, joten suosittelen ottamaan ihan kunnon talvivarusteet mukaan : )

Olen tarkoituksella pitänyt tämän joulukuun alun hieman vapaata, sillä olen halunnut nauttia nimenomaan hetkestä ja tutusta uuteen kaupunkiin hieman paremmin. En ehtinyt marraskuussa näkemään mitään, joten nämä joulukuun ensimmäiset viikot olen ollut mieluummin ulkona kuin sisällä. Näin löydän teillekin kivoja kirjoitusaiheita, kun en vain kökötä kotona koneen ääressä. Joten, en ole unohtanut teitä, olen vain halunnut antaa itselleni pienen hengähdystauon sekä aikaa tutustua uuteen kaupunkiini.

You may also like

2 Comments

    1. Heippa, siis eilen oli niin äärettömän kaunista. Sen takia en malttanut olla sisällä ollenkaan kun halusin vain olla ulkona ottamassa kuvia!

      Niin, lumi tekee paljon ja onneksi kaikki ei ollut tänä aamuna vielä sulanut kun lähdin joogailemaan.

      Toivottavasti saamme uuden lumimyrskyn ensi viikolla :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*