Uuden kodin sisustushaaveita osa yksi – se klassisempi koti

Avec Sofie blog l Home in Amsterdam and interior dreams

Minulle oli oikeastaan jo ensimmäisestä vuodesta aikaa selvää, että Pariisi ei ole minun paikkani. Se on ihana kaupunki boheemille kaupunki-ihmiselle, mutta en nähnyt sitä tällaiselle koti-ihmiselle sopivana kaupunkina. Olen kumminkin ihminen, jolle koti on kaikki kaikessa. On ihan sama mitä ulkona tapahtuu, minä olen mieluummin kotona. Olen tässä asiassa hyvin suomalainen.

Pariisissa isompien asuntojen hinnat olivat totaalisen pilvissä, jos halusi mitään ulkotilaa ja asua keskustassa. Jotta olisimme voineet saada kivan remontoidun kodin terassilla/parvekkeella ihan Pariisin keskustasta, ei sen maksamiseen olisi välttämättä riittänyt kahta elämää. Olisi pitänyt laskea standardeja, muuttaa keskustan ulkopuolelle tai tehdä niin kuin me teimme, muuttaa pois. Asunto ei ollut tietenkään ainut asia mikä Pariisissa oli kohdallani vinossa, mutta yksi suurimmista asioista miksi en voinut nähdä itseäni siellä lopun elämääni oli nimenomaan asuminen ja elämäntyyli.

 

Etsimme kotia kauan aikaa Amsterdamista, mutta koska tänne on niin paljon muuttoliikettä Brexitin ja muiden asioiden takia, oli vaikea löytää kotia, joka olisi sellainen kuin toivoimme. Halusimme kodin keskustasta, joka olisi remontoitu sekä kodissa piti olla terassi tai ainakin parveke. Sellaisen löysimme helmikuussa ja muutaman viikon päästä on aika muuttaa :)

Koti ei ole ehkä se tyypillisin koti, sillä osaa kodin sisustuksesta emme voi muuttaa, koska esimerkiksi portaikko on suojeltu. Pääpiirteet ovat tosin modernit ja koti on muutama vuosi sitten täysin remontoitu. Pientä maalia se tosin vaatii, sillä seinät ovat osittain aika värikkäät.

 

  1. Svenskt Tenn – Knob messinkikoukut.  2. Flos 2097/50 – valaisin. 3. Gubi pyöreä peili. 4. Bolia.com sivupöytä. 5. Ligne Roset Togo-nojatuoli.

Millaista remonttia olen sitten tekemässä? Ja millaisia sisustusjuttuja olen hankkimassa? Totta puhuakseni, en ole ostamassa juurikaan uusia huonekaluja yöpöytiä ja pikkujuttuja lukuun ottamatta. Sillä kaikki huonekalut, jotka meillä nyt on, sopivat kotiin täydellisesti. Jokaiselle huonekalulle on paikka uudessa kodissa, joten muutto on siltä kantilta suhteellisen helppo.

Uusi koti on ehkä jollain lailla perinteisempi ja klassisempi koti mitä nykyinen kotimme. Rakastan tämän kodin valoa, mutta kaipasin ns. normaalia asuntoa, jossa on huoneita eikä vain yhtä isoa tilaa. Tuleva koti on myös valoisa, mutta huoneita on selkeämmin ja pohjaratkaisu on todella hyvä. Alakerta on yhtä isoa tilaa ja yläkerrassa on toimistotila sekä kaksi makuuhuonetta. Koti on sillä tavalla klassisempi ja ns. normaali asunto.

Panelointia kodista löytyy jo ennestään, mutta olen muuttamassa kodin ulkonäköä hivenen varsinkin alakerrassa ja sisäänkäynnin osalta. Nyt se on kultatapettia ja isoja kultapeilejä täynnä, mutta toivon saavani remppamiehet hommiin saman tien ja muuttamaan alakerran sisääntuloa klassisemmaksi.

Olen odottanut tätä hetkeä vuosikaudet. En voi uskoa, että meillä on ihan kohta oikeasti oma koti, jossa asumme seuraavat vuodet ja josta vihdoinkin voin rakentaa omannäköisen kodin. Vihdoinkin voin tehdä mattojen osalta pysyviä hankintoja ja ostaa verhot muualta kuin Ikeasta. Tuntuu niin hyvältä, että olemme löytäneet paikan, jossa olemme asumassa seuraavien vuosien ajan.

 

Ps. uusi koti vilahtaa hivenen eilisissä Instagramin Storyissä.

Follow me on:

Facebook, InstagramPinterestBloglovin,  SoundCloud and Twitter

You may also like

1 Comment

  1. Olen niin iloinen puolestasi!

    Minullekin koti on todella tärkeä. Olen maalta kotoisin eikä kerrostalo- tai rivi-/paritaloasuminen sopinut minulle. Olemme asuneet kohta 9 vuotta itse suunnittelemassamme omakotitalossa kylläkin pienellä tiuhaan asutulla alueella pk-seudulla. Meidän kodissamme on kaikki kohdallaan, on tilaa ja avaruutta (huonekorkeutta), tarpeeksi huoneita ja säilytystilaa. Lisäksi löytyy lasitettu parveke, suojaisa terassi ja pieni nurmikkokin. Joka kerta, kun tulen kotiin, iloitsen siitä, että saamme asua perheeni kanssa juuri tuossa talossa.

    Onnea teille kovasti uuteen kotiin!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*