Elämisen ihana keveys ja päivä Saint-Tropezissa

Avec Sofié blog - Saint-Tropez South of France 1

On tullut aika sanoa heipat ihan uskomattomalle kesälomalle. Vaikka minusta arki on ihmisen parasta aikaa, on tämä kesäloma ollut ihan mieletön. Paljon olemme tehneet ja nähneet, mutta olemme myös ottaneet suhteellisen rennosti. Mitään aikatauluja lentojen lisäksi ei ole ollut, joten aika fiilispohjalta meni tämä kesäloma. Se jos mikä on tuntunut ihanalta, että ei ole tarvinnut juosta kello kaulassa.

Avec Sofié blog - Saint-Tropez South of France 1

Etelä-Ranskan osuus oli se rauhallisempi osuus ja viimeisen viikon olemme nukkuneet hyvin, grillailleet kotosalla mutta myös kiertäneet suosikkipaikkoja läpi. Emme ole ollut näin pitkällä lomalla koskaan, joten kerrankin oli aikaa käydä eri paikoissa ja etsiä uusia kaupunkeja, ravintoloita sekä nauttia yhdessä olosta. En edes muista milloin olisimme olleet näin pitkään saman katon alla yhtäjaksoisesti yhdessä. Se on tuntunut ihanalta, kun toinen on vieressä koko ajan.

Avec Sofié blog - Saint-Tropez South of France 1

Avec Sofié blog - Saint-Tropez South of France 1

Viime kesänä kävin ensimmäisen kerran Saint-Tropezissa ja vaikka minulla oli kylästä jostakin syystä todella ikäviä mielikuvia, osoittautui se yhdeksi suosikkipaikakseni kaikkien epäluulojen ja ennakkoasenteiden jälkeen. Toki se on turistinen, mutta jos Cannesin, Nizzan tai Monacon kanssa sitä pitää verrata, on Saint-Tropez ehdottomasti viehättävin. Sen takia tälle lomalla halusin viettää yhden päivän myös siellä ja päättää lomani lempipaikassani.

Avec Sofié blog - Saint-Tropez South of France 1

Saint-Tropez on todella viehättävä kylämäinen kaupunki ja koska se on kylämäinen, fiilis on hieman boohemimpi mitä esimerkiksi Cannesissa. Cannes on täysin bling ja party ja vaikka Saint-Tropezista löytyy myös tuo puoli, ei se ehkä puske samalla tavalla silmille. Cannesissa on todella paljon turisteja Lähi-Idästä ja Venäjältä esimerkiksi, jotka tuovat loistoautonsa rantakaduille ja siitä en pidä, sillä kaunis rantakatu täyttyy autojen moottorien äänistä sekä autojen väriskaalasta. Saint-Tropez on jollain tavalla minusta maanläheisempi mitä Cannes, kun pienillä kujilla voi kävellä eikä autot pilaa idyllisen kaupungin fiilistä.

Avec Sofié blog - Saint-Tropez South of France 1

Avec Sofié blog - Saint-Tropez South of France 1

Olen muutenkin Etelä-Ranskaan liittyen pienempien ja idyllisten paikkojen ystävä, en niinkään kaupunkien. Saint-Tropez on sen takia ihana kombinaatiota isompaa kaupunkia, mutta sievässä ulkokuoressa. Olin siis ollut epäluulojeni kanssa täysin väärässä Saint-Tropezin suhteen.

Minulla on ihan todella suuri backlog postausten ja valokuvien kanssa teille jaettavaksi, joten saatte paljon juttuja vielä Yhdysvalloista sekä Etelä-Ranskasta tulevan syksyn aikana. Olen yrittänyt muistuttaa itseäni siitä, että minun pitää myös elää, että voin löytää teille uusia paikkoja ja asioita, joista kirjoittaa. Näin olen juuri oman kesälomani ollut. Olen elänyt ja nähnyt ja vaikka mennään nyt vähän ajassa taaksepäin, parempi se on kai niin, sillä siten saatte parempaa sisältöä kuin että olisin joka päivä vain istunut koneen ääressä kotona kesälomallani.

Avec Sofié blog - Saint-Tropez South of France 1

Viimeiset kaksi viikkoa on tehnyt minulle siis todella hyvää. Kerrankin olin stressaamatta ja elin ihan täysillä miettimättä moneltako pitää herätä ja mitä pitää saada päivän aikana tehtyä. Joinain päivinä en nimittäin tehnyt juuri mitään ja olen ylpeä siitä. Kerrankin pystyin niin tekemään ja nukkumaan jopa yhdeksään asti. Tällaista lomalla kai kuuluu olla :)

Dress / Oysho

Bag / French Connection

Shoes / Mauro Leone

 

Follow me on:

Facebook, InstagramPinterestBloglovin,  SoundCloud and Twitter

You may also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*